úvod Program PAVEL ŠPORCL

Sál Lidové sady

PAVEL ŠPORCL

4. abonentní koncert 63. sezony komorní hudby

pátek, 29. října 19:00

Paganiniana Tour 2021
„Mount Everest houslové literatury"


Pavel Šporcl, nejpopulárnější český houslista současnosti, se vydává do nejvirtuóznějších vod houslového repertoáru na svém novém albu Paganiniana a na něj navazujícím turné.
Pavel Šporcl natočil v průběhu roku 2020 nové album Paganiniana. Po několika nosičích mimo oblast klasické hudby se tímto albem vrací do niternějších hudebních sfér a repertoáru, který je mu nejbližší. Na desku Paganiniana si vybral skladby, které patří k nejtěžším v sólovém houslovém repertoáru a jsou výsadou jen hrstky světových houslistů. K těmto skladbám patří Paganiniho Capriccio č. 24, Milsteinova Paganiniana, Ernstova Poslední růže, Schnittkeho dílo A Paganini či vlastní virtuózní variace na píseň Kde domov můj. Velmi záslužným počinem je bezesporu světová premiéra nahrávky skladby Capriccio prvního velkého českého houslového virtuóza Josefa Slavíka a Kadence k houslovému koncertu N. Paganiniho od největšího českého houslisty historie Jana Kubelíka.


Album vychází v srpnu 2021 (celosvětově v říjnu 2021) u světoznámé německé firmy Hänssler Classic https://haensslerprofil.de/. Pavel Šporcl se tím v katalogu nahrávek zařadil vedle takových světových hvězd klasické hudby, jako jsou dirigenti Herbert Blomstedt, Sir Colin Davis, Christian Thielemann, klavírista Gerhard Oppitz či housloví kolegové Christian Tetzlaff a Frank Peter Zimmermann. V současné době již Pavel Šporcl jedná o dalších nahrávkách pro tento mimořádný label.


Tradiční turné v průběhu podzimních měsíců na album Paganiniana navazuje. Program vychází z nahraných skladeb, aby mohli posluchači sami slyšet tento mimořádný repertoár. Zastávky turné zahrnují krajská a okresní města ČR. Vzhledem k intimnímu repertoáru se koncerty uskuteční v komornějších sálech. Hostem koncertů je kytarista a skladatel Lukáš Sommer, se kterým Pavel Šporcl zahraje skladby N. Paganiniho a L. Sommera. Paganini byl sám vynikající kytarista, a mnoho jeho skladeb napsal právě pro kombinaci těchto dvou nástrojů.

 

 

 

INFORMACE O PARKOVÁNÍ
Zoo Liberec v tomto termínu pořádá Strašidelnou noc a očekává velkou návštěvnost.
Připravili jsme pro vás rozšířené parkování, ale i tyto místa jsou omezená a proto Vás prosím,
pokud to půjde NECHTE SVÁ AUTA DOMA A PŘIJEĎTE K NÁM TRAMVAJÍ.

Pokud přijedete autem, prosím počítejte s tím, že parkování Vám zabere nějaký čas.

Předem moc děkuji a těšíme se na Vás

 

 

PRAVIDLA A DOPURUČENÍ PRO NÁVŠTĚVU KONCERTU

 

 
logo-krajepng.png