úvod Program Archív BOYS 1970

Experimentální studio

BOYS 1970

čtvrtek, 24. září 19:00

Půl století od peruánské tragédie

Dokument pojednává o českých horolezcích, které spojovalo přátelství, odvaha i tragédie, ale též vítězství myšlenky, která své první řádky začala psát již před padesáti lety v dalekém Peru. Nabízí dialog minulosti a přítomnosti, zachycující nejen zápolení tuzemských horolezců v peruánských velehorách, ale i život pod Andami. Historická linie je vyprávěna prostřednictvím členů tragické expedice: dobových fotografií Viléma Heckela, dopisů horolezce a sochaře Valeriána Karouška a pamětníků-pozůstalých a elitních horolezců 60. let.

Současný příběh je zachycen obrazem i slovem obou prvovýstupců, špičkových horolezců Marka Holečka a Radoslava Groha.

Po uvedení filmu bude následovat přednáška Marka Holečka a Radoslava Groha a jako bonus jsou na závěr připraveny filmové dokumenty společnosti Alternative.NOW - Pro vrchol na konec světa (Antarktida 2018) a Střípky ze života horolezce-vzpomínka na Míru Šmída, 2018

Podtitul:

Poslední květnový den roku 1970 se kvůli zemětřesení v peruánském pohoří Cordillera Blanca odtrhla značná část
severní části šestitisícovky Huascarán Norte. Ta v podobě laviny ledu a kamení pohřbila v základním táboře všechny členy české Expedice Peru 1970.
Příběh však žije dál. V srpnu loňského roku Marek Holeček a Radoslav Groh vytyčili novou linii na sousední 6 360 metrů vysoký Huandoy Norte.
Pojmenovali ji Boys 1970 (1200m, M6, WI6, ED+) a věnovali ji před půl stoletím zahynulým kolegům a jejich rodinám. Prvovýstupu byl přítomen režisér a kameraman Tomáš Galásek, jenž je klíčovým tvůrcem právě vznikajícího sportovně-historického snímku Boys 1970 aneb vteřiny věčnosti.


Film je spojený s přednáškou Marka Holečka a Radoslava Groha a jako bonus jsou na závěr připraveny dokumenty společnosti Alternative.NOW - Pro vrchol na konec světa (Antarktida 2018) a Střípky ze života horolezce-vzpomínka na Míru Šmída, 2018

 
03-19-18-11-23-36-rengl-na-webjpg.jpg liberec-na-webjpg.jpg